հայ eng heb
armenia-israel.com armenia-israel.com

על ארמניה

ארמניה - כעריסת  התרבות

 

Noah Descending from Ararat by Aivazovskyארמניה - מוכרת כאחת מעריסות התרבות – מדינה יפה עם אנשים מתוחכמים והיסטוריה תרבותית ארוכה. כתוצאה מכך ארמניה היא יעד תיירותי מסקרן. מספר גדול מן המונומנטים ויצירות מופת של המקום העתיק ומימי הביניים, יכולים להימצא לאורך המדינה. התיירות בארמניה מושרשת בנקודות ציון היסטוריות במדינה ובאטרקציות טבעיות כמו למשל מקור המים - האגם "סבאן", שהוא האגם החם של "ארזני וג'רמוק", היערות של דיליג'אן, אחווראן, צאחגאצור, ביוראקאן, גוגארק, ומערות ההר הטבעיות והצוקים באיזור הדרום מערבי.

 

 

Ararat mountain הר האררט, בגובה 5165 מטרים מעל גובה פני הים ממוקם גיאוגרפית בטורקיה והוא סמל לאומי של ארמניה שניתן לראות אותו מרוב האזור הדרום מערבי.
הפסגות המלכותיות של הר אררט מספקות רקע מדהים לירוואן. המנזר של חור-ויראב וההריסות העתיקות של העיר דבין (שראשיתה במאה השנייה לפני הספירה) נמצא באמצע המרחק האווירי בנוף של ירוואן, בירת ארמניה.
פסלו של קומיטאס, אחד המלחינים האהובים על ארמניה, ממוקם מחוץ לקונסרבטוריון על שם קומיטאס.
חוץ מכתיבת הלחנות מקוריות, קומיטאס טייל במדינה ורשם את שירי העם למען הדורות הבאים. ירוואן, אשר שוכנת על צל הגבהים המושלגים של הר אררט המלכותי, שם תיבת נוח המקראית נחתה כדי להמלט מן המבול, היא בירת ארמניה.

 
Yerevan_Nightsעם אוכלוסיה המונה יותר מ -1.2 מיליון, ירוואן היא עיר שוקקת חיים. הכיכר המרכזית, כיכר הרפובליקה המעוצבת בסגנון הלאומי הארמני, מאכלסת את בית הממשלה, הקבינט ומשרדים ממשלתיים אחרים, כמו גם את אירבוני ובתי מלון מריוט- ארמניה.
בכיכר הרפובליקה ממוקמים גם המוזיאון לתולדות ארמניה והגלריה לאמנות של ארמניה. כאן אפשר למצוא מודלים ומוצגים אינפורמטיביים ומעניינים של אוררטו הקדומה ושל ארמניה. בגלריה לאמנות נמצא אגף מכובד וראוי על אמנות ארמנית מהמאה השביעית לספירה. בין מוזיאונים רבים אחרים בעיר הבירה ישנם גם שני מוזיאוני בית. המעניינים ביותר הם אלה של אמני הנוף מרטירוס סאריאן (1880 -1972) ושל מלחין המאה העשרים אראם חאצ'אטריאן (1903- 1978).
ירוואן, עיר הבירה העתיקה של ארמניה, מעניקה לך קבלת פנים חמה וידידותית. זוהי אחת הערים העתיקות בעולם.
היישוב המתועד הראשון מתוארך ל- 782 לפני הספירה. המלך ארגישטי הקים עיר מבצר בחלק הצפון מזרחי של ירוואן כיום, עם הכיתוב הבא בכתב היתדות: "עם מלכות האל חאלד, אג'יסטי בנו של מנואה, בנה את הטירה הנגישה הזו וקרא לה בשם אריבוני "
ניתן עדיין לראות שרידים מן החלק הזה של ההיסטוריה שלנו במוזיאון אריבוני  בירוואן.
ככל שתחקור את המראה המעניין והרב בירוואן, תוכל ללמוד על התרבות וההיסטוריה של אחת מן האומות העתיקות בעולם.

 Armenia and Nagorno-Karabakh

  מה מקורות זרים אומרים על ארמניה:
 
Time Magazine Almanac 2001,

עמ '271-272
ארמניה (נתונים סטטיסטיים מקוצרים)

 גאוגרפיה
ארמניה נמצאת בקווקז הדרומי והיא אחת הקטנות ביותר מבין הרפובליקות הסובייטיות לשעבר. היא גובלת בצפון עם גיאורגיה, אזרבייג 'ן במזרח, איראן בדרום, וטורקיה במערב. כיום ארמניה היא רק חלק קטן מגודלה של ארמניה העתיקה. היא ארץ של הרים מחוספסים והרי געש כבויים, הפסגה הגבוהה ביותר שלה היא הר אראגטס
13,453 רגל (4,095 מ' ).

 

  היסטוריה 

Urartian God, Erebuniאחת מן התרבויות העתיקות בעולם, הר האררט נכלל פעם בארמניה, אשר המסורת המקראית מזהה אותו בתור ההר אשר תיבת נח נחה בו אחרי המבול. זו הייתה המדינה הראשונה בעולם אשר באופן רשמי אימצה את הנצרות כדת שלה (300 לספירה לערך). במאה ה- 6 לפנה"ס, הארמנים התיישבו בממלכת אוררטו (השם האשורי עבור אררט), אשר הייתה במגמת נפילה. תחת טיגרן הגדול (שלט בין 95 - 55 לפנה"ס) האימפריה הארמנית הגיעה לשיאה והייתה אחת מהחזקות ביותר באסיה, התפרסה מן הים הכספי ועד לחופי הים התיכון. לאורך ההיסטוריה הארוכה שלה בכל אופן, לארמניה פלשו שורה ארוכה של אימפריות. תחת איום מתמיד של שליטה בידי כוחות זרים, הארמנים הפכו לאוניברסליים, וכמו כן גם הגנו על התרבות והמסורת שלהם באדיקות. במהלך מאות השנים, ארמניה נכבשה על- ידי היוונים, הרומאים, הפרסים, הביזנטים, המונגולים, הערבים, התורכים העות'מאנים, והרוסים. מן המאה ה- 16 ועד מלחמת העולם הראשונה חלקות גדולות של ארמניה היו בשליטת הפולשים האכזריים ביותר שהם ידעו - העות'מאנים - אשר תחתם חוו אפליה, רדיפה דתית, מיסוי כבד והתקפות חמושות. בתגובה להתעוררות הלאומנית הארמנית, התורכים טבחו אלפי ארמנים בשנת 1894 ו 1896. הטבח הנוראי ביותר התרחש באפריל 1915 במהלך מלחמת העולם הראשונה, כאשר הטורקים הורו על גירוש האוכלוסייה הארמנית למדבר בסוריה ומסופוטמיה.לדברי היסטוריונים, 1.5 מיליון ארמנים נרצחו או מתו ברעב. למעשה, זה נחשב לרצח העם הראשון במאה ה - 20 .

Armenian Genocide, 1915 אחרי התבוסה הטורקית במלחמת העולם הראשונה, הרפובליקה העצמאית של ארמניה הוקמה ב- 28 במאי 1918, אך שרדה רק עד 29 נובמבר 1920, כאשר היא סופחה על ידי הצבא הסובייטי. ב -12 במארס 1922, הסובייטים צירפו את גרוזיה, ארמניה ואזרבייג'ן כדי ליצור את הרפובליקה הטראנס קווקזית הסוציאליסטית - סובייטית, אשר הפכה להיות חלק של ברית המועצות בשנת 1936 ולאחר ארגון מחדש, הפכה ארמניה לרפובליקה נפרדת חוקתית של ברית המועצות. בנוסף לכך, בשנת 1988 אירעה רעידת אדמה הרסנית בספיטאק שבה נהרגו אלפים ואשר השאירה חסרי בית מספר עצום של אנשים וגרמה להרס כלכלי.   

 


Nagorno Karabakhארמניה הכריזה על עצמאותה מהקריסה של  ברית המועצות ב -21 בספטמבר 1991. המלחמה שפרצה בין אזרבייג'ן לארמניה ולנגורנו קרבאך בשנות ה – 90 המוקדמות, בנסיון להרוס את המניעים של אנשי נגורנו קרבאך לממש בדרכי שלום את הזכות להגדרה עצמית הביאה לגל של יותר מ – 400,000 פליטים ארמנים מאזרבייג'אן ומעל 70,000 אנשים עקורים אשר נאלצו לעזוב את מקומות מגוריהם הקבוע. המצור שהוטל על ארמניה על ידי אזרבייג'אן וטורקיה מאז שנות ה – 90 המוקדמות כתוצאה מן הסכסוך עם נגורנו קרבאך, החריף את המצב הכלכלי ברפובליקה העצמאית החדשה. הסכם הפסקת אש הושג בין ארמניה, אזרבייג'ן ונגורנו קרבאך בשנת 1994, אך עדיין המשא ומתן על פתרון הסכסוך עם נגורנו קרבאך נמשך בתוך הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה (OSCE) שבקבוצת מינסק.
תפוצה ארמנית בגלות קיימת לאורך ההיסטוריה של האומה וההגירה הארמנית נהייתה מאסיבית במיוחד מאז עצמאותה מברית המועצות. ההערכה היא שכ -  60% מכלל שמונה מיליון הארמנים ברחבי העולם חיים מחוץ למדינה עם כמיליון בכל אחת מארה"ב ורוסיה. קהילות ארמניות משמעותיות נמצאות בגיאורגיה, צרפת, איראן, לבנון, סוריה, ארגנטינה, קנדה.

  

המורשת התרבותית

Matenadaranניתן לקבל עוד תובנות לגבי ההישגים התרבותיים הארמניים דרך המוזיאונים, התיאטראות ואולמות  הקונצרטים. לתיאטרון בארמניה יש מסורת שראשיתה ביותר מ – 2000  שנים אחורה. אפשר למצוא מבחר רחב של הופעות החל מקונצרטים, תיאטרון בובות ומוסיקת ג'אז.

בחלק העליון של מסרופ משטרוטס אווניו, הנתיב הראשי של עיר הבירה ירוואן, תוכלו למצוא את המכון העתיק לכתבי יד "מאטנאדאראן" אשר מתגאה באוסף הגדול בעולם של כתבי יד עתיקים (מעל 16,000). האוסף כולל יצירות רבות ערך של פילוסופים זרים, שחלקם שרדו רק בתרגום הארמני שלהם. בין אלו יש עבודות השייכות  לאריסטו, אוסביוס מקיסריה ועוד רבים אחרים. חובבי אמנות יוכלו לבקר בגלריה הלאומית לאומנות שמציגה את האוספים העשירים של יצירות של אמנים אירופאים ורוסים. מבנה מרשים זה, הממוקם בכיכר הרפובליקה, הוא גם ביתם של אוסף לאומי גדול של ציורים של אמנים ארמנים מפורסמים כגון  איבזובסקי וסאריאן. רוח היצירתיות היא מיסודה טיפוח וקידום של הארמנים כבר מגיל צעיר. לפיכך, הגלריה לאמנות הילדים, הייתה תצוגת הקבע הראשונה מסוגה בעולם. היא ממוקמת באופן נגיש ליד רחוב 13 Abovian, אחד הרחובות השמורים  של ירוואן הישנה.

State Academic Opera and Ballet Theater of Armenia תיאטרון הבלט והאופרה "אלכסנדר ספנדיאריאן" הוא אחד המאפיינים העיקריים של כיכר החופש, העיצוב אשר מבוסס על קתדראלת המאה השביעית בזווארטנוץ מורכב מאולם קונצרטים נפלא בנוסף לבית האופרה. ישנם בתים של הרבה סופרים ארמנים ידועים, משוררים ואמנים ארמנים מפורסמים שכיום בתיהם מוצגים ופתוחים גם לתיירים. שעות הפתיחה שלהם משתנות, לכן יש לתאם ביקורים מראש בטלפון.
תוכלו לטייל בנחת בירוואן וסביב הנופים האדריכליים המיוחדים שלה. האופי הארכיטקטוני של ירוואן בולט בזה שרוב הבניינים בנויים במגוון צבעים השונים של טופה ובזלת, שניהם מוצרים של טבע געשי.  ירוואן היא אחת הערים הבודדות ללא מבנים צבועים.

 העיר מלאה בפסלים בינלאומיים רבים של פסלים מפורסמים, כגון ירוואנד קוצ'אר לבון טוקמאדצ'יאן ואחרים. רוב הפסלים מתארים גיבורים ארמנים לאומיים או אירועים מפארים  בעלי חשיבות לאומית. מומלץ לבקר את האתרים הבאים:
ססונטסי דוויט- דמות הסמל הארמנית הקולקטיבית, וארדאן מאניקוניאן- גיבור מלחמת אוואראייר שנלחם בשנת 451 לספירה. משורר מהמאה השמונה עשרה- סאייט נובה. חאצ'אטור אבוויאן הנודע בשל מהפכתו בשפה הארמנית והפיכתה למודרנית ובשל הטיפוס על הר אררט בחיפוש אחר תיבת נוח.
משוררים ארמנים מצוינים, הובנס טומאניאן, אבטיק יסאהאקיאן והאמן מרטירוס סאיריאן המפורסם בשל צבעיו העזים ופרשנותו הייחודית לנופים הארמניים.
בערב אתם יכולים להירגע בבתי הקפה שבעיר בסגנון פריזאי או לטייל ליד המזרקות הקסומות של כיכר הרפובליקה.

 

 

ארמניה היא מכונה לעתים קרובות מוזיאון באוויר הפתוח. ישנם כ -40,000 מונומנטים ההיסטוריים המפוזרים ברחבי ארמניה.

Garni_Tample

 בשנת 301 לספירה, הארמנים היו העם הראשון שהפכו את הנצרות לדת המדינה שלהם. כתוצאה מכך, רוב המורשת התרבותית הארמנית מעוצבת ע"י סמלים וערכים הקשורים באמונה הנוצרית. ורוב 40,000 המונומנטים העתיקים ששרדו בארמניה הם כנסיות נוצריות ומנזרים, שרובם נבנו על מקדשים פגאניים שנהרסו. כתוצאה מכך, רק מקדש פגאני אחד נשאר בארמניה שהוא גארני.

כאשר בנו את הכנסיות שלהם, הארמנים תרמו משמעותית לאדריכלות המסורתית של העולם. הם פיתחו את הרעיון של פריסת תכנית הבסיס של הכנסייה בצורת צלב. לאחר מכן סגנון הבזיליקה הנוצרית (המוקדם הנ"ל), שולב לתוך האדריכלות הגותית של קתדראלות באירופה.

החאצ'אקאר הארמני (אבן מצולבת) הוא חלק ייחודי של המורשת הלאומית. עיטורים מורכבים של צלבים חקוקים על סלעים מונוליטיים. ישנם למעלה מ 4000 חאצ'אקאר בארמניה, ובכל אחד מהם יש דפוס ייחודי.

אצ'מיאזין היא המרכז הדתי של ארמניה. זהו מחוז הקודש של הכנסייה האפוסטולית הארמנית. הקתדראלה שלה נבנתה בשנת 301 לספירה באתר של מקדש פגאני לשעבר.


Dilijan, lake_ Parzהשטח ההררי של ארמניה עשיר במקורות המים המינרליים הידועים בסגולות המרפא שלהם. למרות שמי הבקבוקים בארמניה הם ממקורות מינרליים כגון ג'רמוק, ארזני, בז'ני, האנקאוואן ודיליג'אן, מומלץ לנצל את רוב כוחות הריפוי שלהם על ידי ביקור במקורות עצמם, אשר כל אחד מהם הוא מקום פופולארי בפני עצמו והם אתרים עם נוף ציורי. 

למשל, דיליג'אן, עם הגבעות והיערות השופעים שלו הוא מקום אידיאלי לטיולים רגליים ומחנאות. יופיו הביא השראה על מלחינים מפורסמים רבים ומוסיקאים כגון בנג'מין בריטן, ארם חאצ'אטוריאן, דימיטרי שוסטקוביץ', מסטיסלב רוסטרופוביץ' ורבים אחרים אשר שהו כאן באתר נופש עבור מוזיקאים.מה אפשר לראות בארמניה ?


River _Araksארמניה משתרעת על שטח של 2.997.000 קילומטרים מרובעים .
הגובה הממוצע של השטח הוא 1,800 מטר מעל גובה פני הים, הפסגה הגבוהה ביותר מגיעה לגובה של 4,090 מטרים והנקודה הנמוכה ביותר היא בגובה של 380 מטרים.
ארמניה תופסת חלק משרשרת של ההרים אשר נקראת הרמה הארמנית. היא ממוקמת בתוך מערכת הרי האלפים-הימלאיה ויכולה להיקרא "אי של הרים" .

תוך כדי טיסה במטוס מעל רמות ארמניה תוכלו לראות שרשרת אינסופית של הרים, אגמים חבויים בגבהים, ים, הרים, מפלי מים, עמקים והרים מבודדים. בין כל אלו, האגם סבאן חושף את עצמו ע"י שינוי צבעים מתמיד - גם בהתאמה הרמונית לשמים בהרמוניה או בניגוד לשמים הכחולים. זה יהיה כמעט חטא להיות בארמניה ולא לראות את אגם סבאן או לשחות בו . סבאן הוא אגם של תעלומות. הוא ממוקם בגובה של 1,900 מטרים מעל פני הים, העומק המרבי שלו הוא 99 מטרים. ישנו חצי אי אשר היה אי עד לפני עשורים אחדים. 28 נהרות מתמזגים לתוכו ורק נהר אחד - ההראזדאן - זורם ממנו החוצה.
על שטחה של ארמניה ישנם 10 אגמים טבעיים, 15 נהרות, 5 קניונים (Canyon ערוץ או עמק) אשר יוצרים רקמת תחרה של פסגות גבוהות ונמוכות.Tatev Monastryבואו לארץ המובטחת הזו אשר בה תוכלו לראות נסים שנוצרו על ידי אדם ליד פלאי הטבע. רקמת צלבים חקוקים בצוקים שממשיכים את ראשית הטבע. או להעיף מבט במנזר גיחארט הממוקם בעמק האפל. במשך מאות שנים בעלי המלאכה נאבקו בצוקים ויצרו אנדרטה חקוקה בסלע כאילו אין יד אדם נגעה בהם אי פעם. ברוב המקומות הציוריים בהרים המפוסלים ע"י יערות עבים או גאיות עמוקים, תוכלו למצוא חלקים של יצירות מופת פזורים אך מחוברים באופן הדדי על ידי חלק פנימי ארכיטקטוני הגיוני כלשהו, כמו למשל קומפלקס של מנזר האחארסטין (X-XIII לספירה), גושאבאנק (X-XIII לספירה), קצ'אריס ( XI-XX לספירה), הקומפלקס של סאנאהין והאחפאט (X-XX לספירה), אודזון (VI-VII לספירה), מארמאשהין (IX-XIII לספירה), המבצר של לורי והעיר הפנימית שלו (האלף השני לפנה"ס – XVII לספירה), הנאבאנק (XII-XIII לספירה).
אם אתם מעוניינים בהרפתקה, אתם יכולים ללכת במורד הקניון ולאחר מכן להרים את הראש ואז תוכלו לראות שרשרת של מצודות בלתי נגישות הטבולות בקרני שמש ואשר מרגישים כאילו הם צמחו מתוך הצוקים והם תלויים באוויר. ניתן לטפס דרך השבילים אל מצודות אמברד (VII-XV לספירה), האלידצור (XVII לספירה), באחאבירד ( V לספירה), גרני (I לפנה"ס) ואתם תרגישו את רוח המאות, את מעוף מחשבת האנוש ואת כח שליטתה על הטבע. 


Shaki Waterfallארץ זו של אגמים, נהרות ומעיינות היא גם עשירה במים מינרליים. בג'רמוק, בז'ני, דיליג'אן ניתן לטפל במחלות שונות ע"י טבילה באמבטיית מים מינרליים. המפל של שאקי הוא אחד ממקורות המים היפים ביותר של ארמניה, אשר מתפצל מחזית של צוקים ויורד מגובה של 18 מטר לתוך הוואדי ונשפך אל וורוטאן שעובר בנהר סיאוניק ומצטרף לנהר האראקס. תצעדו לעבר יערות ארמניה הבתוליים שבהם אתם יכולים לראות בעלי חיים שונים וציפורים. אתם יכולים לצאת לציד, פשוט תנסו וכנראה שלא תתאכזבו. 

ארמניה היא יפה לא רק בקיץ אלא גם בחורף, כאשר ההרים והעמקים מכוסים בשלג. בעיר צאחקאדצור, דרך רכבל, תוכלו לעלות לפסגה של הר טכניס, לספוג את מלכותיות הרי הפאר, לשתות כוס קפה מזרחי שהוכן על החול החם ולעשות סקי במורד ההרים. עמק שיראק יכול גם להציע לך הזדמנויות ספורט חורף.
בעמקים ובמיוחד על חופו של אגם סבאן או על גדות הנהר אראקס אתם יכולים לצפות בנדודיהם של הציפורים באביב ובסתיו, ליהנות משירתם של הפלמינגו וחסידות במינים ובצבעים שונים.
תצעדו ברחובות הערים בארמניה אשר מלאים בצמחיה ירוקה. כל אחד מהם הוא כמו גינה, הושיטו ידכם ואספו תות או דובדבן, אפרסק או מישמש. לכל עיירה יש אגדה משלה, היסטוריה ואת הייחוד שלה. למשל, ירוואן, בירת ארמניה ה- 13, תהפוך לבת 2793 שנים בשנת 2011, היא אפילו מבוגרת יותר מקרטחנה. ירוואן היא עיר נחמדה עם בניינים ישנים וחדשים, רחובות רחבים, מוזיאונים קטנים וגדולים ותערוכות. אם אתם חפצים לראות את כל ירוואן, אתם צריכים ללכת עד לפארק הניצחון ומשם תראו את העיר כולה למרגלות הר האררט ואם תאמצו רק קצת את הדמיון, תבחינו בתיבת נח בראש הר האררט המושלג. גזע האדם נוצר כאן מחדש, אכלס את העמק הזה ובשטח ארמניה הנצרות אומצה כדת המדינה בפעם הראשונה.

 

תורגם ע"י לילית ממג'ניאן

עריכה לשונית - ראול ארנסטו כהן

המידע התקבל ממשרד החוץ של ארמניה